Mapa strony

Symbole Światowych Dni Młodzieży w naszej szkole

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA13 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra przez młodych Brazylijczyków został przekazany młodym Polakom krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Od tego czasu Symbole peregrynują kolejno po polskich diecezjach. Ideą peregrynacji jest ukazanie krzyża nie tyle w przestrzeni sakralnej, co w szkołach, uniwersytetach, akademikach, szpitalach, zakładach karnych. Wędrówka tych symboli poprzedza wielkie wydarzenie, jakim będą 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. z udziałem papieża Franciszka.

 W naszej szkole w  przyjmowaliśmy symbole Światowych dni Młodzieży 29 kwietnia 2015 r. Uczniowie  zebrali się przed szkołą i z niecierpliwością oczekiwali na  specjalny samochód , który przewozi symbole ŚDM . Podczas oczekiwania uczniowie przybliżyli historię Krzyża i ikony Matki Bożej . Dla naszej szkoły to bardzo ważne wydarzenie , wydarzenie historyczne . Dostąpiliśmy tego zaszczytu jako jedyna szkoła w naszej diecezji więc tym bardziej czujemy się wyróżnieni i jednocześnie zobowiązani do pracy nad sobą.

22 kwietnia 1984 roku przekazując młodzieży Krzyż Roku Świętego Jan Paweł II powiedział: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Słowa te zostały następnie umieszczone na peregrynującym krzyżu, nazywanym również Krzyżem Młodych. Od 2003 wraz z Krzyżem Młodych wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – Opiekunka Ludu Rzymskiego.

Możliwość popatrzenia na   Krzyż Chrystusa i oblicze Matki Najświętszej , przy których modlił się Nasz Patron jest doświadczeniem niezwykłym. W momencie kiedy Krzyż i Ikona stanęły przed szkołą dało się wyraźnie odczuć cudowną obecność Jana Pawła II wśród nas.  Łzy wzruszenia i radości płynęły z oczu młodych i nie tylko młodych ale wszystkich obecnych na spotkaniu. W czasie niespełna godziny bo tyle trwało spotkanie z symbolami , każdy miał możliwość podejść i ucałować  Symbole. Radość, która emanuje podczas tych spotkań z symbolami    jest autentyczna,  ponieważ pochodzi od samego Chrystusa a On jest źródłem wszystkiego, co piękne i dobre.

 „Cała peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży (…) ma w sobie wielką nadzieję, że pobudzi młodzież do myślenia w stronę Pana Boga, obudzi wiarę u tych, których wiara troszkę śpi, a przede wszystkim, że młodzież zobaczy innych młodych ludzi, którzy przy tych symbolach działają, są blisko, (…) więc zobaczą młodych ludzi, którzy stawiają na Boga, stawiają na Maryję, stawiają na wiarę w swoim życiu i zaufanie do Boga i może to też będzie takim świadectwem i pociągnie ich, by ruszyć razem z nami ku Bogu” – słowa ks. Rafała Grzesiaka.

Mamy nadzieję , że również w naszej Młodzieży to spotkanie obudzi wiarę , nadzieję i miłość .