Mapa strony

„Po co czytamy – żeby nie umrzeć”

3 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie  zorganizowane przez nauczyciela bibliotekarza   p. Agatę Godzwon oraz psychologa szkolnego p. Magdalenę Sucharzewską we współpracy   z Księgarnią Nova ze Staszowa. W spotkaniu uczestniczyły klasy: V a, V b i Va. .Zaproszonym gościem była pani Beata Krawiec – dziennikarz, coach, pielęgniarka. Prelegentka z pasją i zaangażowaniem poprowadziła odbiorców poprzez dzieje pisma  i czytania, by następnie inspirować uczniów do czytania posiłkując  się  biografiami arcybarwnych postaci.  Historię pisma wzbogaciła pokazem cennych i unikatowych eksponatów- oryginalnych tabliczek glinianych przywiezionych z Iraku, dawnego Babilonu (pismo klinowe, sumeryjskie i hieroglify)  oraz pisma węzełkowego. Podkreśliła dosłowność stwierdzenia „Po co czytamy – żeby nie umrzeć”, znaczenie znajomości literatury egzemplifikowała fragmentami życia i działalności Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie mieli sposobność błyszczeć nie tylko znajomością prezentowanych faktów, ale również strojami z epoki. Pojawił się  sobowtór marszałka  oraz strzelec podhalański. Do zacnego grona dołączyło Orlę Lwowskie oraz Krystyna Skarbek – najlepszy szpieg drugiej wojny światowej , prototyp dziewczyny (książki Jana Fleminga o Jamesie Bondzie ) Vesper. W tym kontekście powtarzane niczym mantra słowa „Po co czytamy – żeby nie umrzeć” znów nabrały siły i barw.  W ten sposób autorka   połączyła miłość do historii i do literatury. Mamy nadzieję, że te iskry zapalą naszych młodych czytelników do fascynującej podroży w świat literatury.