Mapa strony

Wycieczka do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu

8Dnia 23 marca 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Rytwianach wraz z opiekunami odbyli niecodzienną wycieczkę do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Tego dnia w jednostce odbywały się Dni Otwartych Koszar w których wzięło udział ponad 40 uczniów z klas VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Wyjazd zorganizowany został w ramach nowego przedmiotu jakim jest doradztwo zawodowe. Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży ze specyfikacją służby wojskowej, pokazanie możliwości rozwoju w Wojsku Polskim oraz krzewienie postaw i zainteresowań patriotycznych.

Przed rozpoczęciem zwiedzania grupa podzielona została na trzy mniejsze zespoły i w takich to zespołach oprowadzano nas po jednostce. W trakcie zwiedzania uczniowie poznali historię oraz tradycje JWK w Lublińcu, mieli możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego oraz skorzystali z wielu atrakcji przygotowanych w tym dniu przez żołnierzy, np.: przejażdżki quadami, strzelanie na strzelnicy laserowej, korzystanie ze sprzętu ratowniczego, ćwiczeń na sportowych obiektach jednostki. Każdy mógł dotknąć broni czy posiedzieć w wojskowym samochodzie. Wszystkim tym atrakcjom towarzyszyły ciekawe opowiadania żołnierzy na temat służby w wojsku czy obsługi sprzętu. Duże zainteresowanie i ciekawość wzbudził pokój pamięci żołnierzy Batalionu „ZOŚKA”. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy historycznej, umundurowania żołnierzy z tamtych lat, a także wielu dokumentów i zapisków z tego okresu.

Wielkie podziękowania należą się Panu ppłk Romanowi Bednarskiemu, Dowódcy Zespołu Dowodzenia Jednostki Wojskowej Komandosów, który bardzo przyczynił się do organizacji naszego wyjazdu, przyjął naszą grupę bardzo serdecznie i zapewnił uczestnikom dużo wrażeń oraz niezapomnianych chwil.

 

Autorzy tekstu: Grzegorz Woś, Anna Niekurzak

Zdjęcia: Grzegorz Woś