Mapa strony

Obchody Światowego Dnia Książki

 

Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę,

doświadczam uczucia, jakobym zyskał

nowego przyjaciela.

J. W. Goethe

                          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO święto, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej chronionej prawem autorskim.Dla uczniów klas trzecich szkoły podstawowej biblioteka szkolna miała  propozycję miłego spędzenia czasu z książką. Zaproszone Panie bibliotekarki z Biblioteki Pedagogicznej w Staszowie przeprowadziły 2 lekcje biblioteczne pod tytułem „Książka moim przyjacielem”. Rozmowy z uczniami miały uświadomić,  jak ważne jest czytanie i jaki ma ono wpływ na  rozwój każdego człowieka. W trakcie lekcji trzecioklasiści rozwiązywali krzyżówkę, szukali drogi do biblioteki przez kręty labirynt, odgadywali zagadki dotyczące prawidłowych tytułów książek. Zajęcia były pełne emocji i śmiechu. Myślę, że przekonały dzieci, iż książka jest dobrym przyjacielem w wesołe i smutne dni.W tym roku nasza szkoła otrzymała dotację celową w kwocie 15 tys. zł na zakup nowości wydawniczych ( książek niebędących podręcznikami ) w ramach  Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Program ma na celu wspieranie w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Podczas Światowych  Dni Książki  odbyła się pierwsza akcja dotycząca programu. Polegała na  zebraniu informacji o jakie książki należy wzbogacić księgozbiór biblioteki szkolnej .W tym dniu w bibliotece uczniowie klas starszych uczestniczyli w akcji „Co Młodzież Czyta”. Gimnazjaliści w ramach akcji przedstawiali propozycję  książek, które  poleciliby innym do przeczytania  jak i te, które sami chętnie wypożyczyliby,  gdyby znalazły się  w bibliotece.

Młodsi uczniowie uczestniczyli w plebiscycie na najciekawszą  książkę. Ich zadaniem było narysowanie według nich najbardziej interesują książkę, z którą nie chcą się rozstawać, książkę – przyjaciółkę, którą poleciliby do przeczytania kolegom i koleżankom. Akcja trwa nadal. Uczniów  chcących pomóc w zakupie wartościowych książek,  zapraszam do biblioteki szkolnej. Na podstawie Waszych głosów ułożona zostanie lista najpopularniejszych tytułów i dokonany zakup nowości wydawniczych.

                                                                                 Nauczyciel – bibliotekarz Agata Godzwon